
Korea ragaszkodik a hagyományaihoz és ezzel együtt fellegvára a városi ifjúsági kultúrának. Hogy hogyan lett az, még feltérképezésre vár, de az tény, hogy van egy rendezvénye, amely álmaim netovábbja. Ha én egyszer R16-ot szervezhetnék idehaza…
De mi is az az R16?
RESPECT - mondták a létrehozói, tehát TISZTELET. Ebből lett az R betű. Elindítói 2007-ben ezekre az égető kérdésekre keresték a választ:
A kormányzat és a nemzet támogatásával lehetséges-e az alulról szerveződő ifjúsági kultúrákat nyereséget termelő, önfenntartó iparággá tenni?
Lehetséges-e ezeket az underground kultúrákat beágyazni, jelentőségüket megőrizve Korea társadalmába és a mainstream médiába, valamint felmutatni ezt a világnak?
Az első rendezvény alapgondolata 2007-ben egy platform létrehozatala volt, amelynek keretében a világban jelenlévő különböző kulturális életmódok találkozhatnak egymással, és megoszthatják egymással kreatív tudásukat. A cél nem új, és nem új a felismerés sem, hogy a művészetek közös nyelvén képes feloldódni minden konfliktus és előítélet, mely a világban létezik. Különösen, ha az emberek egy táncos csoport tagjaként léteznek egy szoros egymásra utaltságban működő alkotóközösségben.

A világ legjobb B-Boy csapatai közötti versengésnek indult rendezvény mára egy évente megrendezett nagyszabású négynapos fesztivállá nőtte ki magát, melyen a városi ifjúsági kultúra és az urbánus művészetek ezer arca mutatkozik meg. A kérdésre megszületett a válasz is, igen, állami támogatással, önálló iparággá fejlődött az ifjúsági kultúra, mely Korea egyik gazdasági húzóágazatává nőtte ki magát, a mainstream média pedig éhen is halna nélküle.

A verseny két fő kategóriában folyik, az egyik a csapatok önálló bemutatója (Best Crew Performance), a másik a crew-k páros összecsapása (Best Crew Battle). Ezeket egészítik ki a szólisták bemutatói és párharcai. A csapatok bemutatói elképesztő virtuozitásról, akrobatikus képességekről és koreográfiai készségekről tanúskodnak, az összecsapások hangulata pedig felülmúlja a legvadabb sportizgalmakat is.
Nagy kedvencem a folytonosan 200 %-os teljesítményt nyújtó Jinjo Crew. Csoda-e, ha megőrül a közönség egy ilyen bemutató láttán?
Nagy kedvencem a folytonosan 200 %-os teljesítményt nyújtó Jinjo Crew. Csoda-e, ha megőrül a közönség egy ilyen bemutató láttán?
Nézzünk egy USA-Korea összecsapást a crew-k csatájában:
A legjobbak egyéni bemutatkozása sem kevésbé parádés:
Az urban dance irányzatai tiszta formáiban itt láthatóak, és világossá válik, hogy milyen aranybánya ez a világ a K-pop táncos csapatai, koreográfusai számára. Mert kissé átlényegülve viszontlátjuk őket kiváló színpadi változatokban. Akár inspirátorunk, Rain esetében is:
A versenynek az elmúlt években már hivatalos nagykövete is volt az amerikai-koreai énekes és rapper, Jay Park személyében.
A crew-k versenyét kísérő fesztiválon mindig bemutatkoznak a graffiti művészei is, akik sokszor helyben készítik el az alkalom ihlette alkotásaikat.
Ugyancsak bemutatkozhatnak a street wear designerek is, nem véletlen, hogy a koreai ruhatervezők is a világ élvonalába tartoznak. Zenészek és hip hop, popping és locking táncosok fellépései gazdagítják a rendezvényt, és még ki tudja, hogy hányféle szubkulturális irányzatot lehetne itt felsorolni az utcai művészetek gazdag és állandóan változó kínálatából.
A fellépők természetesen nemcsak Koreából érkeznek, hanem a világ minden részéről. Nem tudom, hogy magyar résztvevő volt-e már a rendezvényen akár fellépőként, akár közönségként, de örömmel hallanám a hírét és az élménybeszámolóját. Mert nálunk is vannak kiváló művelői az urban dance-nek, be is mutatkozott a 비-DAY színpadán tavaly néhány csapat egy kiváló műsorral.
[20130713] CLOUD HUNGARY - 비-DAY: INCREDIBLE RAIN - 12. Raindance - Urban Dance
Bejegyezte: Harudo11
Forrás: http://r16korea.com/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése